Svake godine treći tjedan u siječnju se obilježava Europski tjedan prevencije raka vrata maternice s ciljem podizanja svijesti javnosti, posebice žena, o rizicima obolijevanja od ove teške bolesti, kao i mogućnostima njene prevencije. Početku tjedna prethodi nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, znanim kao dan mimoze, za koji se simbolično kupuje ovaj nježan cvijet. Ovogodišnji, 11. po redu Europski tjedan prevencije raka maternice traje od 22. – 28. siječnja , a kao simbol kampanje se koristi već prepoznatljivi Biser mudrosti, simbol važnosti pravilne zdravstvene edukacije žena o zaštiti zdravlja, i važnosti korištenja redovitih zdravstvenih kontrola u svrhu prevencije raka vrata maternice.
Humani papiloma virus (HPV) je spolno prenosiva bolest koja se širi kontaktom s kožom ili sluznicama zaražene osobe. Za prijenos HPV-a nije nužno oštećenje kože ili sluznica prilikom kontakta, no pogoduje njegovom širenju. Do danas je poznato preko 100 različitih HPV sojeva, od čega ih tridesetak uzrokuje različite vrste tumora. Rak vrata maternice u preko 70% slučajeva uzrokuju tipovi 16 i 18 HPV-a. Najrizičnije su mlađe dobne skupine, te se procjenjuje kako 80%-100% žena u dobi od 18 do 25 godina bude izloženo HPV infekciji, od čega 50% ih bude zaraženo kancerogenim sojem. Većina oboljelih ne razvija nikakve simptome bolesti, i u roku od 12 mjeseci nakon infekcije eliminira virus iz tijela. Unatoč nedostatku simptoma, zaražena osoba može uzrokovati širenje infekcije. Ukoliko virusna ne bude odstranjen od strane imunološkog sustava, može uzrokovati promjene u pločastim stanicama epitela vrata maternice, koje progresiraju u invazivni oblik raka.
Kako su HPV uzrokovani karcinomi kod muškaraca rijetki, te zbog nedostatka standardizirane dijagnostičke metode za muškarce, navedeni postoci su nepoznati za mušku populaciju. Homoseksualni i biseksualni muškarci imaju 17 puta veći rizik od razvijanja HPV povezanog tumora od heteroseksualnih.
Rak vrata maternice je 4. najčešća vrsta raka koja pogađa žene širom svijeta, te su skoro svi slučajevi povezani s HPV infekcijom. Spororastući je tip karcinoma, te često ne uzrokuje nikakve uočljive simptome. U Republici Hrvatskoj od ove bolesti godišnje oboli oko 350 žena, od čega ih čak 35% izgubi borbu za život. Ova crna statistika odgovara i brojkama u Europi, što ukazuje na manjak svijesti o opasnosti ove bolesti i lakoći njene prevencije, unatoč visokoj pristupačnosti zdravstvenim pregledima i tretmanima. Razlog tome je nedostatak edukacije javnosti o učestalosti HPV infekcije i važnosti HPV testiranja.
Od početka održavanja Europskog tjedna raka grlića maternice postavljen je cilj smanjenja mortaliteta uzrokovanog ovom bolesti za 80%. Danas dostupna cjepiva protiv HPV-a spriječavaju infekciju najopasnijim HPV sojevima 16 i 18. Dokazano je kako redovita kontrola i testiranje na HPV može spriječiti do 80% slučajeva raka vrata maternice, što potvrđuje neizmjernu važnost informiranja žena i liječnika o HPV-u, njegovoj učestalosti i mogućnosti testiranja. Takva edukacija bi pružila mogućnost drastičnog smanjenja oboljelih, do potencijalnog potpunog iskorijenjena ove smrtonosne vrste tumora.